umowa autocasco

Jakie są kary za brak OC?

Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Dzięki niemu zabezpieczeni są zarówno sprawcy kolizji, jak i poszkodowani w wypadkach samochodowych. Każdy właściciel pojazdu powinien zachować ciągłość OC samochodu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie terminów, pamiętanie o tym, kiedy kończy się okres działania ubezpieczenia, a tym samym, kiedy należy zawrzeć nową umowę.

Dlaczego tak ważne jest terminowe wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC? Po pierwsze brak OC, w przypadku spowodowania wypadku drogowego, grozi koniecznością wypłacenia odszkodowania z własnych środków. Drugą konsekwencją opóźnień w zakupie polisy OC lub celowego unikania tego obowiązku są kary, jakie nakłada UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, na kierowcę, uchylającego się od tego obowiązku.

Czym jest UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja zrzeszająca towarzystwa ubezpieczeniowe z Polski i z zagranicy. Do jej zadań należy ochrona kierowców poprzez wypłacanie rekompensat poszkodowanym w wypadku, gdy:

  • zakład ubezpieczeniowy, w którym wykupili polisę, ogłosił bankructwo,
  • sprawca wypadku, w którym ucierpieli, uciekł z miejsca zdarzenia i nie można uzyskać odszkodowania z jego OC,
  • sprawca kolizji, w której ucierpieli, nie posiada ważnego ubezpieczenia OC.

UFG sprawuje również pieczę nad ważnością ubezpieczeń i historią wypadkową w ramach poszczególnych OC samochodu. Instytucja jest zatem uprawniona do przeprowadzania kontroli i nakładania kar za brak OC na kierowcę, który go nie posiada. Ewidencja, jaką prowadzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zawiera dane dotyczące spowodowanych szkód i ważności OC.

Jeśli zatem nie pamiętasz, kiedy kończy się okres ważności Twojej umowy ubezpieczeniowej, możesz skorzystać z platformy prowadzonej przez UFG, aby uniknąć kar. A te nie są małe.

Jakie kary za brak OC możesz otrzymać?

Wysokość kary, jaką nałoży na Ciebie UFG w przypadku, gdy nie posiadasz ważnego OC, jest związana z wysokością najniższej krajowej i w zależności od typu pojazdu, który powinien być ubezpieczony, może być jej wielokrotnością lub odpowiadać jej części. Zazwyczaj wynosi 300%, 200% lub 33,34% najniższej krajowej. Wysokość stawki jest też uzależniona od opóźnienia w ubezpieczaniu pojazdu. W określonych przypadkach nalicza się 100%, 50% lub 20 % należności.

W 2018 roku najniższa krajowa wynosi 2100 zł. Jeśli spóźniłeś się z wykupieniem ubezpieczenia maksymalnie 3 dni, musisz liczyć się z karą w wysokości 840 zł w przypadku samochodu osobowego, 1260 zł za nieubezpieczony samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy, a także 140 zł za brak ubezpieczenia motocykla lub motoroweru.

Przerwa w ubezpieczeniu OC, która trwa od 4 do 14 dni może przynieść Ci stratę 2100 zł w przypadku samochodu osobowego, 3150 zł w przypadku autobusu, ciężarówki i ciągnika samochodowego oraz 350 zł w przypadku motorowerów i motocykli.

Opóźnienie sięgające powyżej 14 dni wiąże się koniecznością zapłacenia niebagatelnych już sum. 4200 zł za pojazd osobowy, 6300 zł za ciężarówkę, ciągnik samochodowy i autobus oraz około 700 zł za motocykl i motorower.

W 2019 roku stawki te będą jeszcze wyższe, bo najniższa krajowa wzrośnie do 2250 zł brutto. Wówczas zapłacisz 900 zł, 1350 zł lub 150 zł kary za brak OC odpowiednio w przypadku auta osobowego, ciężarówki, autobusu i ciągnika samochodowego lub motocykla czy motoroweru. Kwoty te dotyczą opóźnień w wykupieniu OC maksymalnie do 3 dni.

Jeśli zapomnisz o OC i będziesz miał przerwę w ubezpieczeniu od 4 do 14 dni, UFG naliczy Ci w 2019 roku 2250 zł, 3380 zł lub 380 zł kary w zależności od rodzaju pojazdu. Za uchylanie się od zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC powyżej 14 dni, możesz otrzymać odpowiednio 4500 zł, 6750 zł lub 750 zł kary.

Czy zawsze musisz pamiętać o przedłużeniu umowy OC?

Zazwyczaj niewypowiedziana umowa OC przedłuża się automatycznie, co stanowi zabezpieczenie interesu kierowców. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których OC przestanie obowiązywać. Chociażby w przypadku tego, które otrzymałeś przy zakupie samochodu z drugiej ręki. Żeby nie zaskoczyły Cię niechciane i zbędne koszty, pamiętaj o terminie wygaśnięcia tego ubezpieczenia i podpisz nową umowę najpóźniej w dzień poprzedzający koniec ochrony.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *