Przed zakupem ubezpieczenia samochodowego na pewno kłębi Ci się w głowie wiele pytań. Zwłaszcza, jeśli stoisz przed wyborem swojej pierwszej polisy komunikacyjnej. Ostrzeżenia znajomych czy wypowiedzi przeczytane na forach internetowych często tworzą mętlik i wprowadzają zamęt. Jakie pogłoski na temat ubezpieczeń możesz usłyszeć i czy warto się nimi przejmować?
Nie każde ubezpieczenie ochroni Twój samochód
Jako właściciel samochodu, zwłaszcza jednego z nowszych modeli, prawdopodobnie będziesz szukał przede wszystkim takiego ubezpieczenia, które zapewni najlepszą ochronę dla Twojego pojazdu. Prawdą jest jednak, że nie każda polisa da Ci zabezpieczenie, o które Ci chodzi. Mowa tu oczywiście o ubezpieczeniu OC.
OC komunikacyjne to ubezpieczenie zapewniające bezpieczeństwo finansowe Twojej rodziny. Jeśli spowodujesz wypadek drogowy, odszkodowanie na naprawę uszkodzonego auta poszkodowanej osoby oraz na pokrycie kosztów jej leczenia zapłaci za Ciebie ubezpieczyciel. Z tego tytułu nie otrzymasz zatem rekompensaty. Nawet wtedy, gdy Twój samochód także ucierpi w kolizji i będzie potrzebował naprawy.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie jest więc bezpośrednim zabezpieczeniem dla Twojego pojazdu, ale nie bez powodu stało się obowiązkową polisą dla każdego kierowcy. Aby móc liczyć na pomoc ubezpieczyciela w razie konieczności naprawy Twojego auta, zainteresuj się jednak zakupem autocasco.
Kupując tanie ubezpieczenie, otrzymasz niski zakres ochrony
Jesteś właścicielem samochodu? Sen z powiek mogą spędzać Ci koszty związane z utrzymaniem auta. Naprawy, wyposażenie, paliwo, ubezpieczenie. Eksploatacja nie jest tania. Nic więc dziwnego, że szukasz oszczędności tam, gdzie się tylko da. Nawet w ubezpieczeniu komunikacyjnym. Jeśli masz dylemat i musisz dokonać wyboru między tanim ubezpieczeniem, a takim, które zapewni Ci realną ochronę, możesz przestać o tym myśleć.
Zakres polisy i wyższe składki zwykle idą ze sobą w parze, ale w przypadku ubezpieczenia autocasco czy assistance. Ubezpieczenie OC, które musisz mieć, jeśli posiadasz samochód, ma taki sam zakres we wszystkich TU. Możesz więc śmiało wybrać najtańszą opcję (tak zresztą robi wielu kierowców) i cieszyć się korzystaniem z pojazdu.
Zapłacisz wyższą karę za brak OC
W 2019 roku najniższa krajowa wzrosła do 2250 zł, a wraz z nią wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu lub za spóźnienie z zakupem tej polisy. Kupując polisę w terminie i tym samym zachowując ciągłość w ubezpieczeniu samochodu, nie musisz obawiać się, że zostaniesz obarczony jakimikolwiek karami.
A nawet jeśli zdarzy Ci się zapomnieć o wykupieniu polisy, np. gdy ta, którą otrzymałeś w momencie zakupu używanego samochodu, straci ważność, możesz zminimalizować karnie naliczoną kwotę, szybko reagując i ubezpieczając auto natychmiast. W zależności od długości przerwy w ubezpieczeniach otrzymasz karę w wysokości 20% kwoty (przy spóźnieniu do 3 dni), 50% (gdy Twoja przerwa będzie trwała od 4 do 14 dni) lub 100% (powyżej 14 dni zwłoki).
Nie zawsze otrzymasz odszkodowanie
Nic dziwnego, że kupując ubezpieczenie, liczysz na ochronę w każdej sytuacji. Musisz jednak przygotować się na to, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania. Aby tego uniknąć, przed podpisaniem umowy koniecznie zajrzyj do OWU. W rozdziale o wyłączeniach odpowiedzialności znajdziesz wykaz przypadków, w których ochrona ubezpieczeniowa nie działa.
Będziesz musiał zapłacić za dwie polisy, jeśli nie złożysz wypowiedzenia na czas
Wyobraź sobie sytuację, w której chcesz zmienić ubezpieczyciela i kupujesz nową polisę w innym TU niż dotychczas. Pomyliłeś jednak daty i termin wypowiedzenia poprzedniej umowy już minął. Krążą pogłoski, że w takiej sytuacji będziesz skazany za opłacenie dwóch ubezpieczeń. Nic bardziej mylnego.
Automatycznie przedłużoną umowę ubezpieczeniową na samochód możesz wypowiedzieć właściwie w każdej chwili. Wówczas ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki i obciąży Cię kosztami tylko za okres od automatycznego rozpoczęcia nowego roku ubezpieczeniowego do dnia wypowiedzenia umowy.
Możesz mieć problem z ubezpieczeniem starego auta
Ubezpieczyciele niezbyt przychylnie patrzą na próby ubezpieczenia kilkunastoletnich samochodów. A zakup polisy AC na ponad 20-letni samochód może być już zupełnie niemożliwe. Większość ubezpieczycieli odmawia właścicielom leciwych aut, bo ich wartość jest dużo niższa niż może wynieść naprawa takiego pojazdu w przypadku uszkodzenia. Jest to nieopłacalne dla firm ubezpieczeniowych.
Nawet jeśli TU nie będzie robiło problemów z ubezpieczeniem Twojego pojazdu sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, może naliczyć składkę, która mocno wykracza poza Twoje możliwości finansowe.
Sposób? Minicasco. Czyli okrojona ochrona, która obowiązuje zazwyczaj w przypadku kradzieży auta lub uszkodzenia spowodowanego działaniem sił przyrody (gradu czy spadających z drzew gałęzi). Ze względu na niski zakres ubezpieczenia jego składka będzie bardziej przystępna. W znalezieniu takiego wariantu AC pomoże Ci kalkulator ubezpieczenia samochodu.
Kalkulator ubezpieczeń samochodu to bezpłatne, internetowe narzędzie, które szybko wyszuka ofert ubezpieczeniowych, dedykowanych Tobie i spełniających Twoje oczekiwania.