Jak wybrać najtańsze OC?

Chociaż posiadanie OC jest obowiązkiem kierowcy, to nie zapewnia ono odszkodowania, gdy to Twój samochód będzie potrzebował naprawy. Pomoc na ten cel, zarówno logistyczną, jak i finansową, otrzymasz od ubezpieczyciela, gdy do swojego OC dokupisz autocasco.

Wybieraj rozsądnie

Zakup ubezpieczenia z ochroną zabezpieczającą przed wszelkim niebezpieczeństwem na drodze jest niezwykle kuszący. Agenci ubezpieczeniowi najpewniej będą Cię tylko utwierdzali w tym przekonaniu i proponowali coraz to więcej atrakcyjnych ubezpieczeń. Posiadanie polisy chroniącej zarówno przed skutkami spowodowania wypadku, jak i w razie uszkodzenia czy kradzieży auta zapewni Ci komfort, ale zastanów się, czy rzeczywiście jej potrzebujesz. Tanie ubezpieczenie OC to przede wszystkim takie, które zapewni Ci rzeczywiste zabezpieczenie. W ubezpieczaniu pojazdu nie chodzi o to, żeby zakupić jak najszerszy zakres ubezpieczenia, ale taki, który jest dostosowany do Twoich potrzeb. Jeśli zatem będziesz korzystać z samochodu jedynie na terenie Polski, nie musisz dopłacać za wystawianie Zielonej Karty, która pozwala korzystać z pomocy ubezpieczyciela za granicą.

Porównaj dostępne oferty

Podstawą świadomego wyboru i kolejnym krokiem do zakupu OC najtaniej, jak to możliwe, jest zapoznanie się z wieloma ofertami ubezpieczeń i porównanie ich ze sobą. W przypadku ubezpieczenia OC pod lupę weźmiesz na pewno cenę polisy. Nie obawiaj się. Nie musisz przeglądać stron ubezpieczycieli ani spotykać się z agentami, aby poznać szczegóły, które mogą Cię zainteresować. W porównaniu ofert, wśród których na pewno znajdzie się najtańsze OC, pomoże Ci porównywarka internetowa (np. na mubi.pl). To sprytne narzędzie przygotuje propozycje ubezpieczeń OC w różnych granicach cenowych. Ale przede wszystkim będą to oferty już przystosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań. Korzystanie z porównywarki rozpoczynasz od wypełnienia formularza, w których odpowiesz na pytania dotyczące Ciebie, Twojego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów oraz zawrzesz kilka istotnych faktów odnośnie do auta, które chcesz ubezpieczyć. To na podstawie tych danych porównywarka przygotuje dla Ciebie zestawienie. Później pozostaje Ci tylko przyjrzeć się poszczególnym ofertom i wybrać tę najbardziej atrakcyjną cenowo.

Poszukaj aktualnych promocji

Branża ubezpieczeniowa też potrafi być elastyczna i wychodzić naprzeciw potrzebom kierowców. Jeśli chcesz zapłacić mniej za ubezpieczenie, poszukaj firm, które prowadzą akurat interesujące akcje promocyjne. Dzięki nim możesz otrzymać m.in.:
  • procentowy rabat za zakup polisy przez Internet,
  • zniżkę na ubezpieczenie kolejnych pojazdów,
  • rabat na zakup innego ubezpieczenia w tym samym TU, np. na ubezpieczenie nieruchomości,
  • atrakcyjną ofertę OC w pakiecie z innymi rodzajami ubezpieczeń.

Kupuj w pakiecie

Poza obowiązkowym OC możesz zawrzeć także umowę ubezpieczeniową na inne, dobrowolne ubezpieczenia. AC, assistance, czy NNW będą stanowiły ochronę dla Ciebie i Twojego pojazdu, jeśli ucierpisz w wypadku, będziesz musiał naprawić auto lub zdarzy się jeszcze jakieś inne zdarzenie losowe na drodze. Do niektórych ofert OC ubezpieczyciele dołączają ubezpieczenie szyb lub AC mini. Ale możesz także sam zdecydować się na dokupienie dodatkowych ubezpieczeń. Te najlepiej zawierać w tym samym TU, w jakim masz OC. Zakup polis komunikacyjnych w pakiecie na pewno będzie bardziej opłacalny. Jeśli za samo OC będziesz musiał zapłacić przykładowo 1100 zł, a za pakiet z AC 1400 zł to jest to różnica do przełknięcia, prawda? Za niedużą dopłatą otrzymasz dwa rodzaje ubezpieczeń. Wysokie ceny OC są problematyczne, dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z prostych sposobów obniżenia kosztu tego obowiązkowego ubezpieczenia. Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat OC oraz rozwiązaniami, dzięki którym zaoszczędzisz.

Jakie czynniki wpływają na wysokość OC?

Ubezpieczyciele ustalając poziom składki OC, biorą pod uwagę między innymi: Wartość samochodu Użytkowanie pojazdu Wiek kierowcy i samochodu Stan cywilny Miejsce zamieszkania Historię jazdy Na większość wymienionych czynników nie masz wpływu. Możesz jednak skorzystać z kilku rozwiązań, które sprawią, że za OC zapłacisz mniej. Dobrym sposobem jest m.in. efektywne budowanie swojej historii jazdy. Pamiętaj o tym przed wykonaniem ryzykownego manewru na drodze. Ubezpieczyciele oferują zniżki za rok bezszkodowej jazdy wynoszące od 5% do 10%. Mimo że wartości te mogą początkowo wydawać się niewielkie, w dłuższym okresie złożą się na atrakcyjną obniżkę. Maksymalną wysokość w postaci 60% możesz osiągnąć już po 6 latach.

Porównuj i oszczędzaj

Polisy OC są oferowane przez większość firm ubezpieczeniowych. Ze względu na to, że składki są ustalane indywidualnie, zapoznanie się z każdą ofertą kierowaną z rynku jest niemalże niewykonalne. Aby wybrać opcję najbardziej ekonomiczną, skorzystaj z wygodnych porównywarek online (np. porównywarka oc ac mubi.pl). Dzięki nim, już po kilku minutach przeznaczonych na uzupełnienie danych otrzymasz odpowiedź na pytanie „Gdzie znajdę najtańszą polisę OC?”. W ten sposób, w przeciwieństwie od wizyty u ubezpieczyciela czy rozmowy telefonicznej, masz więcej czasu, by dokonać wyboru. Warto też szukać promocji i rabatów. Czasem znajdziesz zniżki cenowe w momencie płatności kartą czy przy kupnie ubezpieczenia przez internet. Mogą one sięgać nawet 5%, co przy większych sumach oznacza sporą różnicę. Przed dokonaniem zakupu, zwłaszcza online, poszukaj również kodów promocyjnych na stronach Towarzystw Ubezpieczeniowych. Przy ich wykorzystaniu możesz obniżyć OC nawet o 8%. Dodatkowo, decydując się na opłacenie wartości polisy jednorazowo, bez rozdzielania na raty, często uzyskasz obniżkę sięgającą nawet 10%.

Pomyśl o OC przed zakupem auta

Jednym z wielu czynników, jaki wpływa na wysokość OC, są rodzaj, marka i model samochodu, jakim się poruszasz. Jeśli jeszcze nie kupiłeś auta, to doskonały moment, aby pomyśleć o OC. Wybierając marki Kia czy Chevrolet lub inne pojazdy o mniejszych silnikach, będziesz mógł cieszyć się niższą o nawet 500 zł. polisą OC, niż decydując się na BMW czy Audi. Różnice w OC spowodowane marką samochodu nie są bezpodstawne. Każdy ubezpieczyciel dysponuje ogromną liczbą danych statystycznych, które jasno wskazują, posiadacze których aut jeżdżą bardziej brawurowo. Możesz również skusić się na pakiet, który dealer zaproponuje Ci przy kupnie samochodu z salonu. Wówczas OC wynosi zazwyczaj od 1 do 3% wartości pojazdu. W ten sposób sprawnie załatwisz formalności i będziesz mógł korzystać z nowego auta od razu. Jeśli zdecydowałeś się na zakup samochodu używanego, możesz wykorzystać OC poprzedniego właściciela. Bardzo ważne jest jednak, abyś dokładnie zweryfikował, czy sprzedający opłacił składkę. Możesz wykonać tę czynność korzystając ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ta gromadzi informacje na temat polis OC, nakładanych kar oraz zapewnia wsparcie dla osób poszkodowanych. Może się okazać, że poprzedni właściciel auta spłacił tylko kilka rat OC – wtedy już Ty będziesz musiał opłacić resztę. Co więcej, składka polisy może zostać przekalkulowana przez ubezpieczyciela. W ten sposób wartość polisy może wzrosnąć. W takim przypadku bardziej ekonomicznym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie zmiana Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Tańsze OC nawet dla początkujących

Nawet jeśli jesteś początkującym kierowcą, możesz wykorzystać kilka sposobów na obniżenie polisy OC. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest znalezienie współwłaściciela. Dla większości ubezpieczycieli nie ma znaczenia, która ze stron będzie częściej korzystała z pojazdu. Wykorzystując to, możesz wpisać w dowód rejestracyjny osobę posiadającą wypracowane zniżki, co zagwarantuje, że stawka OC będzie niższa. Według kalkulatorów dostępnych online, początkujący kierowca może zapłacić za polisę nawet od 2000 do 4000 zł., a po wykorzystaniu zniżek, ta kwota jest w stanie spaść nawet do poziomu oscylującego w granicach 1000-1500 złotych. Pamiętaj jednak, że w momencie wypadku czy kolizji, bez względu na to, która ze stron była sprawcą, OC znacznie wzrośnie, bo kierowca posiadający zniżki je utraci lub zostaną one zmniejszone. Alternatywą może być skorzystanie ze zniżek współmałżonka, nawet jeśli pojazd zarejestrowany jest tylko na jedną osobę. Warunkiem jest wspólnota majątkowa.

Nie oszukuj

Brak ubezpieczenia będzie Cię sporo kosztował. Kary finansowe z roku na rok rosną – w 2018 maksymalnie możesz zapłacić nawet 4200 zł. Znacznie więcej muszą płacić kierowcy samochodów ciężarowych czy ciągników. Brak polisy OC dłużej niż 3 dni, ale krócej niż 14 dni, będzie skutkował karą w wysokości 50% pełnej wartości. Pamiętaj jednak, że nawet po uregulowaniu należności wciąż będziesz musiał zakupić ubezpieczenie. Nie stosuj również nielegalnych sposobów na obniżenie polisy OC. Są to np. zmiana informacji o przeznaczeniu pojazdu, podanie niewłaściwego miejsca zamieszkania, czy zmniejszanie danych na temat pojemności silnika. Oszustwa szybko zostaną wykryte, a Ty będziesz musiał ponieść surową karę nawet pozbawienia wolności. Istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym w legalny sposób obniżysz składkę OC. Skorzystaj z nich i ciesz się niskimi cenami. Dbaj również o prawidłowe zachowanie na drodze, które zostanie wynagrodzone w przyszłości zniżkami.

Określ udział własny w naprawianiu szkody

Ubezpieczenie samochodu nie musi w całości pokrywać kosztów związanych z naprawą wyrządzonej przez Ciebie szkody. Przy ustalaniu warunków ubezpieczenia i podpisywaniu umowy masz możliwość określenia udziału własnego w ubezpieczeniu, czyli kwoty, którą pokryjesz z własnej kieszeni, np. 500 zł. Resztę wypłaci poszkodowanemu ubezpieczyciel. W ten sposób zmniejszysz nieco wysokość swojej składki.