Ranking OC – jak wybrać tanie i dobre OC?

Wybór ubezpieczenia OC to poważna sprawa. W końcu polisa ma chronić Cię przed niechcianymi wydatkami, gdy spowodujesz wypadek na drodze. Warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej dostępnym na rynku ofertom, aby wybrać te najbardziej korzystne. Poza użyciem kalkulatora czy porównywarki, warto także zajrzeć do aktualnego rankingu ubezpieczeń. Na co powinieneś zwrócić uwagę, analizując to zestawienie?

Miesięczny lub roczny ranking OC jest zestawieniem przygotowywanym na podstawie danych z porównywarek internetowych. Korzystając z niego, poznasz nie tylko szczegóły poszczególnych ofert i ubezpieczycieli, ale także opinie klientów na ich temat (np. porównanie ubezpieczeń na mubi). Zestawienie będzie odzwierciedlało to, jak inni kierowcy wybierali swoje polisy w danym okresie.

Cena polisy OC

OC to takie ubezpieczenie, którego posiadanie nie przyniesie Ci bezpośrednich zysków, a zabezpieczy przed koniecznością wypłacenia odszkodowania z własnych środków. Kierowcy z OC, gdy spowodują wypadek drogowy, otrzymują pomoc ubezpieczyciela, który w ich imieniu wypłaca odszkodowania poszkodowanym. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie, do którego wykupienia zobowiązuje Cię prawo. Jego zakres jest regulowany przepisami i jednakowy we wszystkich firmach.

Dlatego najważniejszym kryterium wyboru dobrego OC jest nie wspomniany zakres, a cena polisy. W rankingach ubezpieczeń OC otrzymujesz informację o wysokości składki, a ta może być nieco inna w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Analizując różnice w tej kwestii, zwróć uwagę, z czego mogą one wynikać.

Często niższa cena jest spowodowana tym, że ubezpieczyciel prowadzi akurat akcję promocyjną, która obniża koszt polisy. Różnice w wysokości składki mogą jednak mieć też inne przyczyny, np. w dodatkach, jakie proponuje TU.

Dodatkowe ubezpieczenia i usługi

Dość częstą praktyką w towarzystwach ubezpieczeniowych jest dołączanie do standardowego OC różnego rodzaju profitów. Chociażby w postaci innych ubezpieczeń. Zazwyczaj jest to AC mini czy podstawowe assistance, które obejmuje holowanie do najbliższego warsztatu lub naprawy pojazdu przy drodze. OC może być też uzupełnione ubezpieczeniem NNW, które obejmuje ochroną tylko kierowcę lub w przypadku najlepszego OC – kierowcę i pasażera.

Jeśli masz w planach wyjazd za granicę, warto zwrócić także uwagę na to, czy ubezpieczyciel, u którego rozważasz zawarcie umowy, zapewnia wystawienie Zielonej Karty w cenie polisy. W części TU dokument uprawniający do korzystania z pomocy poza Polską jest dodatkowo płatny.

Dla własnej wygody możesz także poszukać w rankingu takich ubezpieczycieli, którzy oferują BLS, czyli Bezpośrednią Likwidację Szkody. Opcja ta umożliwi Ci domaganie się odszkodowania, jeśli to Ty jesteś poszkodowanym w wypadku. Istotą BLS jest to, że nie musisz walczyć ze sprawcą sam, a swoich praw będziesz dochodził za pośrednictwem swojego ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś OC.

Suma ubezpieczenia samochodu

To jeden z ważniejszych czynników, jaki powinien mieć wpływ na Twoją decyzję. Całkowita, wystarczająco wysoka suma ubezpieczenia jest istotna, aby pokryła wszystkie wyrządzone przez Ciebie szkody. Sprawdź, czy ubezpieczyciel daje możliwość dokupienia stałej sumy. Dzięki temu nie będzie ona pomniejszana przy każdej wypłacie odszkodowania.

Sprawdź, czy dana oferta posiada ograniczenia w sumie ubezpieczenia, wypłacanej za jeden wypadek. Takie ograniczenie może sięgać np. do 1000 zł.

Renoma i wiarygodność ubezpieczyciela

Dobrze wiedzieć, komu powierzasz swoje bezpieczeństwo i, jakby nie było, domowe finanse. Z tego właśnie powodu wielu kierowców bierze pod uwagę tylko najbardziej znane, renomowane firmy ubezpieczeniowe, które zdążyły już wyrobić sobie markę i dobrą opinię wśród klientów. Jeśli jednak zainteresuje Cię oferta mniej znanego TU, powinieneś dowiedzieć się na jego temat czegoś więcej. Chociażby z opinii, jakie wystawili mu dotychczasowi klienci.

Opinie kierowców 

W szerokim gronie firm ubezpieczeniowych warto wyszukać te, które cieszą się największym uznaniem i powodzeniem wśród kierowców. O tym, którzy ubezpieczyciele zyskali pozytywne opinie, dowiesz się, przeglądając otrzymane od właścicieli pojazdów oceny. W wielu rankingach będziesz miał do nich dostęp. Czy to w formie merytorycznej, wyczerpującej wypowiedzi, czy w postaci liczby gwiazdek wystawianych przez osoby, które skorzystały z oferty danego TU.

Możliwość zakupu ubezpieczenia OC przez Internet ze zniżką

Zakup polisy komunikacyjnej przez Internet umożliwia coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. To w obecnych czasach duże ułatwienie. Dodatkową zachętą na pewno będzie dla Ciebie możliwość zakupu OC tanio, dzięki rabatowi za zakup online. W rankingach internetowych znajdziesz opcję złożenia wniosku lub chociażby wysłania prośby o więcej szczegółów.