Co to jest ubezpieczenie AC samochodu?

Chociaż posiadanie OC jest obowiązkiem kierowcy, to nie zapewnia ono odszkodowania, gdy to Twój samochód będzie potrzebował naprawy. Pomoc na ten cel, zarówno logistyczną, jak i finansową, otrzymasz od ubezpieczyciela, gdy do swojego OC dokupisz autocasco.

W jakich przypadkach działa autocasco?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolną polisą, która zapewnia ochronę dla Ciebie i Twojego pojazdu. W jego ramach otrzymasz pomoc ubezpieczyciela w kilku przypadkach:

  • kiedy Twój samochód zostanie uszkodzony, np. w wyniku kolizji lub wybicia szyby na parkingu przez wandala;
  • kiedy Twoje auto zostanie całkowicie zniszczone, np. w wypadku;
  • kiedy Twój samochód zostanie skradziony;
  • kiedy zostanie skradziona część Twojego pojazdu, np. radio;
  • kiedy ktoś zniszczy lub ukradnie bagaż pozostawiony w pojeździe.

To, czy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie z Twojego autocasco, zależy od wariantu ubezpieczenia, jaki wybierzesz. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, kwestia wyboru zakresu AC samochodu jest już niemal dowolna.

Rodzaje ubezpieczeń - co masz do wyboru?

Ubezpieczyciele oferują zazwyczaj kilka opcji w ubezpieczeniu autocasco, dlatego wśród nich na pewno znajdziesz to, które będzie Ci odpowiadało zarówno pod względem zakresu, jak i ceny.

Wersją AC o najwęższym zakresie ochrony jest AC mini, które często stanowi dodatek do polisy OC. Będąc posiadaczem tego wariantu otrzymujesz ochronę przede wszystkim w przypadku kradzieży pojazdu. Niektóre TU zapewniają także pomoc w razie szkody będącej wynikiem działania sił przyrody.

Komu dedykowane jest minicasco? Ze względu na wystarczający zakres będzie odpowiadało właścicielom starszych samochodów. Jeśli wziąć pod uwagę niższą, przystępną cenę takiej polisy, na pewno przypadnie do gustu początkującym kierowcom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia i bezszkodowej historii jazdy.

Nieco bardziej rozbudowaną ochroną są podstawowe warianty AC, które przeważnie obejmują zarówno kradzież pojazdu i jego części, jak i uszkodzenia czy zniszczenia. Wraz z zakresem wzrasta tu także koszt ubezpieczenia. Mimo to polisa ta jest nadal korzystna. Szczególnie dla kierowców, którzy ubezpieczają się już któryś rok z rzędu.

Rozszerzony wariant AC to już pełna, kompleksowa ochrona, która zapewnia wypłatę rekompensaty w przypadkach objętymi standardowymi wersjami autocasco oraz w sytuacji chociażby kradzieży wyposażenia.

Oczywiście liczba opcji do wyboru oraz zakresu ochrony to kwestia ustalana indywidualnie przez firmę ubezpieczeniową.

 

Od czego zależy cena AC samochodu?

Aby zapewnić Ci odpowiednią ochronę, ubezpieczyciel dopasowuje ofertę do Twoich potrzeb. Aby to zrobić musi wiedzieć m.in., czy samochód jest parkowany na zewnętrznym, ogólnodostępnym parkingu, czy w prywatnym garażu i czy pojazd posiada alarm.

Ważne jest też ustalenie wystarczającej i odpowiednio wysokiej sumy ubezpieczenia, która w razie potrzeby pozwoli na pokrycie wszystkich kosztów związanych z naprawą bądź zakupem kolejnego auta. Powinieneś zainteresować się, czy wartość samochodu jest gwarantowana przez cały czas trwania polisy. Wykupując stałą sumę ubezpieczenia zapłacisz nieco więcej, ale będziesz miał pewność, że suma nie zmaleje.

Nie od dziś wiadomo, że bardziej opłacalny jest zakup ubezpieczeń w pakiecie. Dlatego też ubezpieczyciele często proponują OC + AC, a nawet bardziej rozbudowane zestawy: OC + AC + NNW. W pakiecie może znaleźć się również assistance.