Co to jest ubezpieczenie OC samochodu?

Wsiadając za kółko, bierzesz na siebie odpowiedzialność nie tylko za osoby, które z Tobą podróżują, ale także za bezpieczeństwo, zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego. Nawet jeśli zazwyczaj jeździsz ostrożnie i przepisowo, nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć i nawet niechcący możesz być sprawcą wypadku.

Spowodowanie wypadku może być tragiczne w skutkach. Chociaż przed prawną odpowiedzialnością nie możesz się chronić, to przed finansową owszem. Pomoże Ci w tym ubezpieczenie OC.

Czym jest OC?

OC samochodu, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, to ochrona dla Ciebie jako kierowcy, która działa, gdy spowodujesz wypadek na drodze. Chroni Cię przed finansową odpowiedzialnością za wyrządzone szkody zarówno na innych pojazdach, jak i na osobach – kierowcach i pasażerach, ale także rowerzystach i pieszych, będących uczestnikami ruchu. Poza zdarzeniami w ruchu drogowym ubezpieczenie OC chroni także w przypadku spowodowania innym szkody podczas:
 • wsiadania i wysiadania z pojazdu,
 • zatrzymywania, postoju i parkowania auta w garażu,
 • załadunku i rozładunku.
Dzięki polisie, w razie wypadku czy kolizji z Twojej winy, w każdej z powyższych sytuacji nie będziesz musiał wypłacać rekompensaty na naprawę samochodu lub leczenie poszkodowanych z własnej kieszeni. Odszkodowanie z Twojego OC wypłaci ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie OC jest obligatoryjne dla każdego auta

Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, które musi wykupić każdy kierowca na każdy zarejestrowany pojazd. Jest zatem nie tyle przypisana do konkretnej osoby, co raczej do auta, dlatego posiadacze dwóch lub więcej samochodów powinni wykupić kilka ubezpieczeń – na każdy z nich osobne.

Kwestie związane z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej reguluje prawo. Tak samo, jak przepisy narzucają jego posiadanie, tak zakres OC jest określony z góry i będzie identyczny we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Częstą praktyką jest jednak dołączanie do OC dodatkowych polis: AC mini, ubezpieczenia opon czy bezpłatnego wystawiania Zielonej Karty przed wyjazdem za granicę. OC jest również dostępne w pakiecie z AC, NNW lub autocasco.

Możesz pomyśleć, że i tak nikt nie sprawdzi tego, czy wykupiłeś OC, czy nie. Musisz wiedzieć, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi ewidencję, w której widnieje to, czy posiadasz OC. Pamiętaj, że nawet kilkudniowe spóźnienie z zakupem ubezpieczenia lub zignorowanie obowiązku posiadania go będzie skutkowało nałożeniem kar pieniężnych. Jeśli spowodujesz wypadek po upływie ważności OC, wypłacisz odszkodowanie z własnej kieszeni.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę OC?

Mimo podobnego zakresu ubezpieczenia OC jego ceny mogą różnić się w różnych firmach. W jednym TU zapłacisz za nie 800 zł, a w innym 1100 zł. Rozbieżności wynikają przede wszystkim ze zniżek, jakie sobie wypracowałeś bezszkodową jazdą, a także z aktualnych promocji, z których możesz skorzystać.

Poza tym na wysokość składki mają wpływ fakty dotyczące Ciebie i Twojego pojazdu. Ustalając wysokość składki OC, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę m.in.:

 • Twój stan cywilny,
 • fakt posiadania dzieci,
 • adres zamieszkania,
 • Twoje doświadczenie w prowadzeniu pojazdów,
 • markę samochodu i pojemność silnika.

Od czego zależy wysokość OC?

Konieczność posiadania polisy OC jest regulowana Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, dlatego nie możesz z niej zrezygnować. Wysokie ceny ubezpieczeń są jednak utrapieniem dla wielu kierowców, dlatego zapoznaj się z kilkoma sposobami na obniżenie nieuniknionych kosztów. Proste rozwiązania pozwolą na zaoszczędzenie sporej kwoty.

 

Co wpływa na wysokość OC?

Wysokość OC dla każdego posiadacza samochodu będzie inne (możesz je porównać na mubi). Ubezpieczyciel ustalając umowę, bierze pod uwagę wiele różnych aspektów, które kształtują poziom opłat.

Na wysokość OC ma wpływ przede wszystkim:

 • samochód jaki posiadasz
  Ubezpieczyciel będzie potrzebował informacji na temat Twojego samochodu do ustalenia jego wartości. Weźmie pod uwagę m.in. model i rok produkcji. Co więcej, dzięki statystykom, ubezpieczyciel może określić profil kierowcy konkretnej marki pojazdu.
 • Twój wiek
  Każdy młody kierowca powinien spodziewać się wyższych opłat. Wynikają one z braku doświadczenia, co przekłada się na większe ryzyko wystąpienia kolizji. Osoby, które spędziły za kierownicą wiele lat, mogą cieszyć się wypracowanymi zniżkami.
 • Twój stan cywilny
  Dane odnośnie Twojego stanu cywilnego również zostaną sprawdzone. Jeśli posiadasz rodzinę i dzieci prawdopodobnie będziesz jeździł wolniej i rozważniej w porównaniu z singlami, którzy mogą łamać przepisy, nie zważając na konsekwencje.
 • miejsce, w którym mieszkasz
  Rozbudowana infrastruktura drogowa w metropoliach sprzyja częstszym wypadkom, dlatego ich mieszkańcy zapłacą więcej od kierowców poruszających się w mniejszych miastach i po wsiach.
 • liczba lat bezszkodowej jazdy
  Jeśli jeździłeś bezpiecznie, nie powodując wypadków, możesz liczyć na niższe ceny OC. Za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymasz od 5% do nawet 20% zniżki.
 • użytkowanie pojazdu
  Samochody służbowe zazwyczaj są wykorzystywane znacznie częściej, dlatego ryzyko wypadku również rośnie. Jeśli jeździsz autem każdego dnia, możesz spodziewać się droższego OC.
 • współużytkowanie auta
  W przypadku, gdy zdecydujesz się na zarejestrowanie swojego samochodu na dwie osoby, składka zostanie policzona jako średnia. Jeśli jeden z użytkowników ma wypracowane zniżki, możesz z nich skorzystać.
 • forma płatności i ilość rat
  Rozkładając opłatę na raty, zapłacisz więcej, niż uiszczając składkę jednorazowo. Co więcej, często można natrafić na zniżki, wykonując płatność np. przez Internet.

Kto zapłaci najwięcej?

Najwięcej zapłacą młodzi kierowcy w wieku 20-28 lat, którzy mają prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata. Dla dwudziestolatka poruszającego się po Warszawie cena OC może oscylować w granicach 2500-3000 złotych, podczas gdy 40-letni kierowca zapłaci w stolicy jedynie 700-1000 zł. Kwoty te będą jeszcze wyższe, gdy wykorzystywanym samochodem będzie BMW lub Audi. To właśnie właściciele pojazdów tych marek, korzystając z dużego silnika przystosowanego do dynamicznej jazdy, statystycznie podejmują bardziej ryzykowne działania.

Najniższym ubezpieczeniem OC mogą cieszyć się właściciele samochodów marki Skoda, Opel i Ford. Dodatkowo, jeśli spędzili więcej czasu za kierownicą, dzięki wypracowanym zniżkom, mogą tę składkę jeszcze obniżyć. Osoby mające dzieci, odpowiedzialni za utrzymanie rodziny, zgodnie ze statystykami, jeżdżą mniej agresywnie, dlatego ich składki również są niższe.

Jak zapłacić mniej za OC?

Jeśli Twoja składka OC jest dla Ciebie za wysoka, możesz skorzystać z kilku rozwiązań, dzięki którym będziesz w stanie zaoszczędzić.

 • Znajdź współwłaściciela
  Jeśli zdecydujesz się na dopisanie do dowodu rejestracyjnego drugiej osoby, możesz skorzystać z wypracowanych przez nią zniżek. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego młodego kierowcy, który chce obniżyć wysokość polisy. Pamiętaj jednak, że w wielu Towarzystwach Ubezpieczeniowych brane są pod uwagę zniżki głównego właściciela. W takim przypadku osoba posiadająca lepszą historię ubezpieczeniową powinna znajdować się na pierwszym miejscu w dowodzie rejestracyjnym. Co więcej, istnieją firmy ubezpieczeniowe, które przy ustalaniu polisy OC nie biorą pod uwagę współwłaścicieli – zwróć na to uwagę przy wyszukiwaniu oferty.
 • Skorzystaj ze zniżek z jednośladu
  Jeśli możesz pochwalić się długą i bezszkodową historią jazdy na motocyklu, możesz skorzystać z wypracowanych zniżek. Jest to optymalne rozwiązanie dla młodej osoby, która nie może skorzystać z innych opcji. Niestety, niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe honorują upusty jedynie wyrobione na pojazdach o pojemności powyżej 50 cm3.
 • Oszczędzaj dzięki zniżkom współmałżonka
  Dzięki zniżkom męża lub żony możesz zaoszczędzić nawet 60%. Wystarczy, że Twoja druga połówka posiada wyższe upusty niż Ty. Wiele firm ubezpieczeniowych wymaga jedynie pokazania dowodu wspólnoty majątkowej, by obniżyć cenę Twojej polisy.
 • Przemyśl zakup pakietu
  Decydując się na zakup pakietu ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych OC, AC i assistance otrzymasz sporą zniżkę, jednocześnie zyskując kompleksową ochronę pojazdu. To rozwiązanie dla osób, które szykują się na dalsze podróże oraz dla wszystkich posiadaczy drogich, przyciągających złodziei, pojazdów. Ponadto, jeśli jesteś posiadaczem polisy na życie lub mieszkanie, możesz liczyć, że ten sam ubezpieczyciel zaoferuje Ci atrakcyjną stawkę.
 • Kup OC przez internet
  Firmy ubezpieczeniowe, aby wybić się na tle konkurencji, starają się możliwie jak najbardziej obniżać cenę proponowanych polis. Bardzo często decydując się na zakup polisy OC przez Internet, możesz wydać mniej w porównaniu z umową zawartą podczas osobistej wizyty. Co więcej, podejmując decyzje w domu, masz więcej czasu na zastanowienie się i przemyślenie propozycji.
 • Skorzystaj z pakietu od dealera
  Jeśli kupujesz nowy pojazd, zainteresuj się pakietem oferowanym przez dealera. Bardzo często wysokość OC kształtuje się wówczas na poziomie 1-3% wartości danego samochodu, co w wielu przypadkach może okazać się wyjątkowo atrakcyjne.
 • Porównaj oferty
  Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, by szybko zaoszczędzić i kilkaset złotych. Różnice cenowe pomiędzy polisami sięgają nawet 600 złotych, jednak przewertowanie setek propozycji kierowanych z rynku jest niemal niewykonalne. Skorzystaj z wygodnych kalkulatorów i porównywarek internetowych, dzięki którym będziesz w stanie wybrać najbardziej ekonomiczną opcję.

Samodzielne wypracowanie zniżek wymaga poświęcenia czasu i odrobiny szczęścia na drodze. Aby już teraz obniżyć stawkę OC, możesz skorzystać z licznych i przede wszystkim legalnych sposobów. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie budować swoją historię jazdy, jednocześnie nie martwiąc się o wysokie opłaty.