Jak wypowiedzieć OC, żeby nie stracić pieniędzy?

Jak każdą umowę, również tę ubezpieczeniową, trzeba kiedyś wypowiedzieć, aby zakończyć współpracę z daną firmą. Motywacji wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej może być wiele. Jednak bez względu na to, co kieruje Tobą w rezygnacji, powinieneś wiedzieć, jak to zrobić, aby nie być stratnym.

Jak pewnie wiesz, opłacenie składki następuje zazwyczaj z góry, czyli przy podpisywaniu umowy. Nawet wówczas, kiedy płacimy za ubezpieczenie OC w ratach, poszczególne części należności naliczają się za następujący, a nie poprzedzający okres. Jeśli jednak wypowiesz umowę w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej z zachowaniem obowiązujących terminów i przy dopełnieniu niezbędnych formalności, możesz odzyskać część pieniędzy. Zobacz, jak wypowiedzieć OC.

W jakich sytuacjach możesz zrezygnować z polisy OC?

Gdy chcesz zmienić ubezpieczyciela wraz z zakończeniem okresu obowiązywania dotychczasowej polisy
Najczęściej kierowcy wypowiadają umowę ubezpieczeniową tuż przed zakończeniem okresu, w jakim ona obowiązuje, czyli wraz z końcem opłaconych 12 miesięcy. Jeśli chcesz zmienić TU na inne, bo oferuje Ci dużo lepsze warunki zakupu OC, musisz być bardzo czujny. Pamiętaj, że umowa OC komunikacyjnego przedłuża się automatycznie. Aby ją zakończyć, powinieneś złożyć wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem obowiązywania polisy.

Jeśli wysyłasz dokument z rezygnacją za pośrednictwem poczty, o terminie wypowiedzenia decyduje data stempla. W pozostałych przypadkach, także podczas korzystania z usług kuriera, ważna jest data otrzymania rezygnacji przez ubezpieczyciela. Zatem, gdy masz zamiar wysłać wypowiedzenie kurierem, musisz to zrobić przynajmniej na kilka dni przed końcem umowy, aby mieć pewność, że ubezpieczyciel otrzyma je na czas.

Pamiętaj, że musisz zachować ciągłość w posiadaniu OC samochodu, dlatego umowę z nowym ubezpieczycielem powinieneś podpisać najpóźniej w dniu zakończenia obowiązywania dotychczasowej polisy.

Gdy utraciłeś auto

Jeśli Twój samochód został skradziony lub uległ kasacji w wyniku wypadku, możesz zrezygnować z umowy. Podstawą przyjęcia wypowiedzenia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie pojazdu i kopię zgłoszenia na policję (w przypadku kradzieży) lub dokumentu potwierdzającego zezłomowanie (w przypadku zniszczenia pojazdu).

Gdy zapomniałeś wypowiedzieć polisę przed czasem, a kupiłeś już nową

W natłoku obowiązków zdarza się zapomnieć nawet o najważniejszych sprawach, jak wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej. Jeśli podpisałeś już umowę w nowej ubezpieczalni, a Twoja dotychczasowa polisa przedłużyła się automatycznie, jeszcze nic straconego. Jeśli nie chcesz płacić składki podwójnie, jak najszybciej zrezygnuj z niechcianego ubezpieczenia. Wówczas firma ubezpieczeniowa naliczy składkę jedynie za okres ochrony do momentu złożenia wypowiedzenia.

Gdy kupiłeś polisę przez Internet

Zgodnie z prawem, z każdego zakupu online możesz zrezygnować. Dotyczy to także ubezpieczenia OC. Jeśli zawarłeś umowę za pośrednictwem Internetu, możesz ją wypowiedzieć przed upływem 30 dni. Firma ubezpieczeniowa odda Ci opłaconą składkę pomniejszoną jedynie o należność za te kilka lub kilkanaście dni obowiązywania umowy, do momentu rezygnacji.

Możliwość odstąpienia od umowy zawartej online masz w przypadku, gdy przed rezygnacją nie spowodowałeś żadnego wypadku. Gdy doszło do kolizji z Twoim udziałem, wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej nie będzie już możliwe.

Gdy kupiłeś używany samochód wraz z OC

Zakup samochodu z drugiej ręki wiąże się z tym, że wraz z pojazdem otrzymujesz polisę OC, którą zakupił poprzedni właściciel. Możesz zrezygnować z niej od razu lub w dowolnym momencie. Gdy zdecydujesz się ją wykorzystać do końca okresu obowiązywania, pamiętaj, aby w odpowiednim momencie zawrzeć nową umowę. Ubezpieczenie OC przejęte przy zakupie używanego auta nie przedłuża się automatycznie.

Wypowiedzenie OC powinno zawierać te dane, aby było ważne

Odpowiednie skonstruowanie dokumentu wypowiedzenia OC to klucz do szybkiego i efektywnego rozwiązania umowy ubezpieczeniowej. Wzór wypowiedzenia umowy OC znajdziesz w Internecie, więc nie musisz daleko szukać. Jeśli jednak masz nóż na gardle, bo w ostatniej chwili przypomniałeś sobie, że mija czas na wypowiedzenie umowy, możesz sobie poradzić z napisaniem rezygnacji. Pamiętaj, żeby zawrzeć w niej:

  • nazwę i adres ubezpieczyciela,
  • numer polisy,
  • swoje imię, nazwisko i adres,
  • numer rejestracyjny oraz markę pojazdu,
  • powód wypowiedzenia i podstawę prawną,
  • własnoręczny podpis.

Wypowiedzenie polisy możesz dostarczyć ubezpieczycielowi na kilka sposobów

Po prawidłowym skonstruowaniu dokumentu Twoim obowiązkiem jest jeszcze przekazanie go do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym kończysz współpracę. Możesz to zrobić w dogodny dla Ciebie sposób. Dopuszczalne jest dostarczenie wypowiedzenia:

  • osobiście do ubezpieczalni,
  • za pośrednictwem poczty lub kuriera,
  • agentowi reprezentującemu zakład ubezpieczeniowy,
  • drogą mailową.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *